Janovských 11 a 19 km

Photo

Dne 25.10.2008 se konal jako každy rok zavod Janovských 11 a 19 km. Na kterém se podílely SDH Janov nad Nisou a naši kolegové SDH Lučany. Obě SDH se na závodě podilely jak technicky (příprava,značení trati,haly a úklid všech prostor po skončeni závodu) tak pořadatelsky (úzavěry na silnicích v rámci závodu)
Tato sportovně společenská akce je pořádána téměř bez přestávky od roku 1976. Jedná se o nejpočetnější akci tohoto druhu nejspíš i v krajském měřítku. Tradicí jsou již také desítky startujících ze zahraničí. Zajímavý turistický pochod podzimní přírodou, okořeněný současně běžeckým závodem začíná v poslední době vyhledávat stále více účastníků nejen z jablonecka a liberecka.

Více informací o závodu neleznete zde

MTBO

Zajištění užitkové vody pro 2vou dení závod MTBO (mountai bike orienteering)

Svatba

Dne 7.6.2008 se jako tradičně se konalo malé překvapeni pro ženicha a nevěstu před radnici v Jablonci nad Nisou se spoustou úkolů
Fotky ZDE
Photo

Pálení Čarodejnic

Photo

Dne 26.4.2008 se konalo tradiční pálení čarodějnic na hřišti u sokolovny.

Pálení čarodějnic (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) jsou označení pro noc z 30. dubna na 1. května. Je to velmi starý a dodnes živý lidový svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.
Noc z 30. dubna na 1. května bylo pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodeností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady. Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti.
Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.
Zvyky a tradice českých vesnic vychází přímo z pohanství, oslavy přírody jsou ale silně ovlivněny křesťanstvím, které se snaží pohanství vykořenit.
Fotky Čarodejnice 2008
TOPlist